(Nie) chciana pomoc

Ponad połowa członków rodziny udziela pomocy swoim sędziwym

 bliskim, którzy najczęściej z racji utraty zdrowia , urazu, czy innych dolegliwości wymagają wsparcia. Ale udzielając wsparcia najbliższym należy pamiętać, że osoby starsze często z dużą niechęcią przyjmują pomoc.  Obawiają się/ nie chcą być ciężarem dla najbliższych. Jednocześnie trudno im zaakceptować postępującą utratę samodzielności.  Zwróć uwagę, że bojkotowanie Twoich pomysłów i niechęć do propozycji może wynikać z obawy przed sprostaniem nowej sytuacji i lęku przed naruszeniem bezpiecznego porządku.

Gdy bliski mówi NIE

  1. Zrozum przyczynę odmowy: zapytaj bliskiego, z jakiego powodu nie chce przyjąć pomocy. Zauważyłem, że gdy rozmawiamy o tym, jak mogę Ci pomóc, zmieniasz temat albo nie chcesz bym Ci pomógł. Co takiego się dzieje, że jesteś przeciwny?
  2. Reakcję odmowy przyjmuj  ze zrozumieniem.
  3. Proś o pomoc innych: czasem rada osoby z zewnątrz pozwoli tobie i podopiecznemu nabrać dystansu.
  4. Przygotuj się wcześniej: szukaj informacji na temat sposobów i możliwości opieki. Gdy sytuacja będzie wymagała już wprowadzenia w życie będziesz mógł przedstawić ze spokojem różne warianty Twojemu podopiecznemu.
  5. Wspólnie decydujcie. Tak długo jak to możliwe i bezpieczne, szanuj decyzję rodzica czy współmałżonka i dawaj mu szansę na zdecydowanie o sobie. Jeśli objawy demencji postępują porozmawiaj ze specjalistami co należy zrobić dalej, by chronić Twojego bliskiego. Na pewnym etapie choroby, przekonywanie do czegoś, może mijać się z celem.