Zorganizowanie sposobu opieki nad starszym członkiem rodziny zależy od stanu jego zdrowia i stopnia samodzielności. W codziennej opiece najważniejsze jest dbanie o regularne przyjmowanie leków, wizyty u lekarza i badania, właściwa dieta, utrzymywanie higieny, a także motywowanie do aktywności, kontaktów towarzyskich i podtrzymywania zainteresowań.
Pytania, które warto sobie zdać przygotowując i organizując opiekę:
- Jaki jest stan zdrowia podopiecznego ?
- Jakiej opieki potrzebuje?
- Czy jestem jedyną osobą, która może zapewnić opiekę? Czy są inne osoby, które mogą być włączone w opiekę? Które?
- Jaka jest moja sytuacja, jakie mam zobowiązania np. rodzinne, zawodowe, koleżeńskie?
- Jaki jest stan mojego zdrowia – kondycja fizyczna i psychiczna, możliwości czasowe?
- Jakie trudności mogą pojawić się podczas opieki?
- Kto i w jakim zakresie będzie mógł zastąpić mnie w opiece?
- Co mogę zapewnić bliskiemu, a co nie jest w zasięgu moich możliwości?
Warto też zastanowić się na tym, jakie zmiany możemy wprowadzić w mieszkaniu aby ułatwić funkcjonowanie w codziennym życiu (np. usunięcie lub przestawienie niestabilnych mebli, usunięcie dywanów i przewodów utrudniających bezpieczne poruszanie się, zamontowanie uchwytów ułatwiających korzystanie z łazienki i toalety). U osób z chorobą otępienną należy dodatkowo zabezpieczyć urządzenia elektryczne oraz przedmioty, które mogą stanowić zagrożenie np. noże, zapałki, zapalniczki. Leki, środki chemiczne, w tym środki czystości także nie powinny być łatwo dostępne.
Jeśli podopieczny jest długotrwale unieruchomiony zasady i formy opieki należy skonsultować z lekarzem. Jednak nie zawsze sami możemy zająć się najbliższym – brak nam wiedzy czy mamy zbyt wiele obowiązków. Gdy nasz bliski nie może samodzielnie funkcjonować i potrzebuje stałej, profesjonalnej opieki, a my nie możemy lub mamy trudności w zapewnieniu opieki ze swojej strony, warto rozważyć skorzystanie z domu opieki. Dla wielu opiekunów jest to bardzo trudna decyzja zarówno ze względu na relacje i więzi, jakie łącza ich z bliskimi, a także obawy dotyczące tego, czy w takim miejscu opieka będzie dobra.
Formy i zakres opieki należy skonsultować z lekarzem pamiętając przy tym, że nie zawsze możemy sprawować ją sami – np z powodu braku niezbędnej wiedzy, stanu zdrowia czy innych zobowiązań. Jeśli nasz bliski stracił samodzielność i potrzebuje stałej, profesjonalnej opieki, a my nie możemy jej osobiście zapewnić, warto rozważyć skorzystanie z pomocy instytucjonalnej. Dla wielu opiekunów jest to bardzo trudna decyzja, zarówno ze względu na bliskie relacje i silne więzi, jak również z powodu obaw dotyczących jakości oferowanych usług opiekuńczych.
Pytania pomocne w podjęciu decyzji o domu opieki:
- Czy bliski jest bezpieczny w domu?
- Czy podopieczny stanowi zagrożenie dla siebie lub otoczenia?
- Czy podopieczny przestał rozpoznawać własne mieszkanie, najbliższych lub siebie?
- Czy zmiana miejsca zamieszkania została skonsultowana z lekarzem? Co lekarz sądzi o tej zmianie?
- Jak ja jako opiekun będę się czuł gdy rodzic/bliski trafi do domu opieki pod całodobową opiekę?
- Jak poradzę sobie z reakcjami otoczenia?
- Kto pokryje koszty opieki?
- Czy chcę żeby rodzic był blisko domu? Czy chcę aby dom opieki znajdował się blisko mojego miejsca zamieszkania?
- Jakie są możliwości odwiedzin w ośrodku/domu opieki, w którym będzie przebywać podopieczny przebywa mama?
- Czy podołam opiece w dotychczasowym miejscu zamieszkania, szczególnie jeśli potrwa ona dłużej, a podopieczny będzie wymagał 24 godzinnego wsparcia?
Przeczytaj także:
Gdzie szukać pomocy?