W domu czy poza?

Zorganizowanie sposobu opieki nad starszym członkiem rodziny zależy od stanu jego zdrowia i stopnia samodzielności. W codziennej opiece najważniejsze jest dbanie o regularne przyjmowanie leków, wizyty u lekarza i badania, właściwa dieta, utrzymywanie higieny, a także motywowanie do aktywności, kontaktów towarzyskich i podtrzymywania zainteresowań.

Pytania, które warto sobie zdać przygotowując i organizując opiekę:

 • Jaki jest stan zdrowia podopiecznego ?
 • Jakiej opieki potrzebuje?
 • Czy jestem jedyną osobą, która może zapewnić opiekę? Czy są inne osoby, które mogą być włączone w opiekę? Które?
 • Jaka jest moja sytuacja, jakie mam zobowiązania np. rodzinne, zawodowe, koleżeńskie?
 • Jaki jest stan mojego zdrowia – kondycja fizyczna i psychiczna, możliwości czasowe?
 • Jakie trudności mogą pojawić się podczas opieki?
 • Kto i w jakim zakresie będzie mógł zastąpić mnie w opiece?
 • Co mogę zapewnić bliskiemu, a co nie jest w zasięgu moich możliwości?

Warto też zastanowić się na tym, jakie zmiany możemy wprowadzić w mieszkaniu aby ułatwić funkcjonowanie w codziennym życiu (np. usunięcie lub przestawienie niestabilnych mebli, usunięcie dywanów i przewodów utrudniających bezpieczne poruszanie się, zamontowanie uchwytów ułatwiających korzystanie z łazienki i toalety). U osób z chorobą otępienną należy dodatkowo zabezpieczyć urządzenia elektryczne oraz przedmioty, które mogą stanowić zagrożenie np. noże, zapałki, zapalniczki. Leki, środki chemiczne, w tym środki czystości także nie powinny być łatwo dostępne.

Jeśli podopieczny jest długotrwale unieruchomiony zasady i formy opieki należy skonsultować z lekarzem. Jednak nie zawsze sami możemy zająć się najbliższym – brak nam wiedzy czy mamy zbyt wiele obowiązków. Gdy nasz bliski nie może samodzielnie funkcjonować i potrzebuje stałej, profesjonalnej opieki, a my nie możemy lub mamy trudności w zapewnieniu opieki ze swojej strony, warto rozważyć skorzystanie z domu opieki. Dla wielu opiekunów jest to bardzo trudna decyzja zarówno ze względu na relacje i więzi, jakie łącza ich z bliskimi, a także obawy dotyczące tego, czy w takim miejscu opieka będzie dobra.

Formy i zakres opieki należy skonsultować z lekarzem pamiętając przy tym, że nie zawsze możemy sprawować ją sami – np z powodu braku niezbędnej wiedzy, stanu zdrowia czy innych zobowiązań. Jeśli nasz bliski stracił samodzielność i potrzebuje stałej, profesjonalnej opieki, a my nie możemy jej osobiście zapewnić, warto rozważyć skorzystanie z pomocy instytucjonalnej. Dla wielu opiekunów jest to bardzo trudna decyzja, zarówno ze względu na bliskie relacje i silne więzi, jak również z powodu obaw dotyczących jakości oferowanych usług opiekuńczych.

Pytania pomocne w podjęciu decyzji o domu opieki:

 1. Czy bliski jest bezpieczny w domu?
 2. Czy podopieczny stanowi zagrożenie dla siebie lub otoczenia?
 3. Czy podopieczny przestał rozpoznawać własne mieszkanie, najbliższych lub siebie?
 4. Czy zmiana miejsca zamieszkania została skonsultowana z lekarzem? Co lekarz sądzi o tej zmianie?
 5. Jak ja jako opiekun będę się czuł gdy rodzic/bliski trafi do domu opieki pod całodobową opiekę?
 6. Jak poradzę sobie z reakcjami otoczenia?
 7. Kto pokryje koszty opieki?
 8. Czy chcę żeby rodzic był blisko domu? Czy chcę aby dom opieki znajdował się blisko mojego miejsca zamieszkania?
 9. Jakie są możliwości odwiedzin w ośrodku/domu opieki, w którym będzie przebywać podopieczny przebywa mama?
 10. Czy podołam opiece w dotychczasowym miejscu zamieszkania, szczególnie jeśli potrwa ona dłużej, a podopieczny będzie wymagał 24 godzinnego wsparcia?

Przeczytaj także:

Gdzie szukać pomocy?